Zakryte tie nevzhľadné radiátory!

Máte pocit, že vám radiátory špatia inak dokonalý interiér? Nieste sami, tento problém trápi viacero tých, ktorý chcú mať svoj domov ako zo škatuľky. Lenže najmä v starších domoch a bytoch je treba  robiť kompromisy. My vám teraz poradíme, ako sa jedného z týchto kompromisov nadobro zbaviť.

Náš kompromis sa týka kúrenia. Nie vždy je totiž možné sa pri rekonštrukcii zbaviť radiátorov a nainštalovať iný typ vykurovania. Našťastie však existujú možnosti, ako radiátory minimálne čiastočne zladiť so zvyškom interiéru.

A pritom na tomto ladení nemusí byť nič drahé typu výberu dizajnových radiátorov, ktoré vás môžu vyjsť aj na tisícky eur.

Aké sú benefity použitia krytu na radiátor

Kryty na radiátory sú čoraz obľúbenejším riešením, ktoré so sebou prináša viacero výhod, ako si povieme neskôr. Je pritom zaujímavé, že tento interiérový doplnok nieje vôbec nový.

Má už viac ako sto rokov, podobne ako ústredné kúrenie. Už naši predkovia mali cit pre interiérový dizajn, aj keď tomu možno hovorili inak, a nedokázali sa len tak zmieriť s tým, že by im v izbe niečo nesedelo. Hovoríme teraz samozrejme o strednej a vyššej vrstve obyvateľstva.

Kryty na radiátory môžu mať rôznu formu a rôzne materiály – môžu byť masívne drevené, z preglejky, kovové, snáď len plast sa na ne príliš nehodí. Dôležité je, aby kryty na radiátor mali dostatočné prieduchy, a to rovnomerne rozprestrené. Dôvod sa dozvieme už čoskoro.

Kryt na radiátor ako bezpečnostný aj dizajnový prvok

Kryt na radiátor môže plniť rôzne funkcie. Okrem dizajnovej je to bezpečnostná, a to najmä v rodinách, ktoré majú malé deti. Radiátory patria k najnebezpečnejším súčastiam bytu a udrieť sa do nich hlavou nieje nič príjemné. Skryte ich do „obalu“ a budete mať kľud.

Ak si vyberiete kovový kryt na radiátor, mal by mať zaoblené hrany, lebo v opačnom prípade bude bezpečnostná funkcia krytu celkom anulovaná.

Drevený kryt na radiátor však môže mať aj klasické 90 stupňové rohy. Len pozor na veľkosti prieduchov. Tie frézované by mali mať takú veľkosť, aby sa v nich nemohol zaseknúť detský prštek.

Medzery medzi jednotlivými doskami by zase mali byť dostatočne úzke na to, aby nimi dieťa neprestrčilo hlavu. Tiež by ste mali mimo dosah detí schovať aj regulačnú hlavicu – k tej by ste sa mali dostať iba vy.

Ešte niečo málo k tým prieduchom – prieduchy v radiátoroch by mali byť rovnomerne rozmiestnené, a to z dôvodu rovnomerného prúdenia akumulovaného tepla von z krytu.

V takom prípade dokáže byť zakrytý radiátor ešte o niečo energeticky efektívnejší než ten nezakrytý. Prirodzene za predpokladu, že máte dostatočne izolované vonkajšie múry.

Krytov na radiátory je na trhu veľké množstvo

Krytov na radiátory je na trhu veľa. Napríklad v e-shope denny.sk si vyberiete najmä tie drevené kryty na radiátory, ktoré dokážete farebne aj štýlovo zladiť takmer s akýmkoľvek interiérom. Veľkostne sú tieto kryty prispôsobené bežným rozmerom radiátorov (samozrejme voľte vždy o niečo väčšie kvôli „vzduchovej kapse“ pre akumuláciu tepla).

Len výnimočne budete musieť ísť do zákazkovej výroby. To sa týka predovšetkým tých z vás, ktorí v byte máte neštandardné veľkosti radiátorov. Alternatívou je samozrejme vlastná výroba. Do tej sa môžu pustiť domáci majstri, ktorí majú k dispozícii ručné náradie, dielňu aj dostatok času.

Odmenou im bude radosť z dobre vykonaného diela. K výrobe môžete použiť masívne drevo alebo preglejku, ktorá sa dobre tvaruje. Aj povrchová úprava je na vás, veď dnes je toľko možností! Inšpirovať sa môžete na internete.

Aj keď to vyznie logicky, netreba zabúdať, že je dôležité je, aby bola veľkosť krytu vždy o niečo väčšia než samotný radiátor.

Viac informácii o krytoch na radiátory, ďalšie užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo nájdete na stránke denny.sk, prevádzkovanú spoločnosťou Denny Trans s.r.o.

AllinDesign