Napadlo vám niekedy kúpiť si kompostér do bytu?

Možno si v svojom počínaní pripadáte ekologickí, ale možno by ste si radi pripadali ešte ekologickejší. Čo vám k tomu chýba? No, možno vás ešte nikdy nenapadlo zohnať si kompostér do bytu. S tým totiž nielenže zredukujete množstvo odpadu zo svojej domácnosti, ale tiež zabijete viac múch jednou ranou.

Kompostovanie je užitočný spôsob nakladania s organickými zvyškami, ktorý prevádzkujú hlavne ľudia na vidieku, pričom vďaka kompostu dopestujú oveľa väčšie rajčiny alebo zdravšiu mrkvu.

Lenže v mestách sa na túto záležitosť trocha zabúda, čo je veľká škoda. Množstvo produkovaného biologického odpadu je veľkou záťažou hlavne pre spracovateľov odpadu a tiež pre skládky. Organické zvyšky z domácností je možné efektívnejšie a hlavne prospešne využiť znova, no napriek tomu vo veľkých množstvách stále končí na spomínaných skládkach.

Kompostovať však môžete aj priamo doma, a to aj keď žiadnu záhradu nemáte. Dokonca aj keď bývate v byte, napríklad aj v malej garsónke v centre mesta.

Vďaka špeciálnemu domácemu kompostéru, ktorý si predstavíme, totiž kompostovať trebárs priamo v kuchyni a nikto ani nezistí, že doma vôbec nejaký kompost máte.

Kompostér do bytu môže mať podobu SCD kompostéru s Bokashi systémom, ktorý si ďalej v krátkosti predstavíme. Na to, že ide o dosť revolučné riešenie, je totiž v našich podmienkach ešte stále málo známe.

Ako už bolo naznačené, prevádzka Bokashi kompostéra do bytu je narozdiel od iných riešení bez zápachu, pretože proces spracovania odpadu, v tomto prípade fermentácia, prebieha vo vnútri 19 litrovej vzduchotesnej nádoby.

Z nádoby na kompostovanie sa von plyny vznikajúce procesom fermentácie nedostanú. Čo okrem redukcie zápachu znamená aj elimináciu otravného hmyzu. Ale tiež zachovanie všetkých potrebných živín priamo v komposte.

Ten sa okrem samotného biologického odpadu skladá zo špeciálnej zmesi SCD probiotických kultúr s ryžovými a pšeničnými otrubami, čistou vodou, melasou a soľou.

To celé nesie názov zmes Bokashi. Výhodou pritom je, že v rámci zmesi Bokashi môžete spracovávať nielen rastlinné, ale aj živočíšne zvyšky. V bežnom komposte sa do zvyškov mäsa po zažerú červy a celé to nevábne „vonia“.

To však nie je prípad systému Bokashi, teda ak poctivo striedate vrstvy odpadu s vrstvou zmesi Bokashi. V takomto prípade prebieha proces fermentácie, ktorým sa vytvára dokonalý základ pre záhradný kompost.

Ak nemáte vlastnú záhradu, môžete tento základ venovať niekomu z vášho okolia, kto ho využije.

Fermentačný proces trvá približne dva týždne a na jeho konci máte ideálnu zmes, ktorú môžete zakopať na záhrade alebo nasypať do klasického vonkajšieho kompostu. O ďalšie dva mesiace by ste už mali mať hotový kompost, ktorým môžete obohatiť pôdu v záhrade alebo v záhone a získate úžasnú zeleninu alebo okrasné rastliny.

Výsledkom fermentácie je však ešte jeden produkt – tak trochu vedľajší, ale tiež veľmi užitočný. Ide o tzv. Bokashi čaj, tmavú „vodu“, ktorá obsahuje veľa živín a môžete ju použiť napríklad ako hnojivo pre izbové rastliny. Táto tekutina sa však okrem toho výborne hodí aj pre čistenie jednotlivých prvkov domácich odpadov.

Ku každému Bokashi kompostéru do bytu získate jeden kilogramový sáčok zmesi Bokashi, ktorý si ale prirodzene môžete kúpiť aj zvlášť, keď ho spotrebujete.

Vďaka kompaktnému baleniu a objemu 19 litrov sa Bokashi kompostér vojde trebárs do volnej skrinky kuchynskej linky a ak ho práve nebudete používať, nebudete o ňom ani vedieť.

Bokashi kompostér do bytu má prosto iba výhody. Tou najväčšou je ale predsa len redukcia produkovaného odpadu, ktorého naše domácnosti produkujú stále veľa.

Váš organický odpad vďaka nemu jednoducho pretvoríte na opätovne využiteľný produkt, ktorý slúži ako univerzálne hnojivo. Čo znamená plus nielen pre zeleň na vašej záhrade, ale aj pre celý ekosystém, ktorý sa tam vyskytuje, od živých baktérií a červíkov až po vtáky a zver.

Viac článkov, odporúčania, užitočné informácie, odborné poradenstvo a pomoc v súvislosti s ponúkaným sortimentom nájdete na probioticky.sk.

AllinDesign