Na čo myslieť pri výbere pánskej prechodnej bundy

Možno sa už nemôžete dočkať toho, až príde jar a vy konečne budete môcť vytiahnuť svoje sezónne oblečenie. Niečo, v čom nebudete vyzerať ako prerastená húsenica, ale skôr vyniknú kontúry vášho tela. To sa týka hlavne bundy – tieto pánske prechodné bundy sú najmä odľahčenejšie. Ale máte vôbec v tomto ohľade čo na seba?

Aké vlastnosti by mala spĺňať vhodná bunda

Asi na tom teda nebude nič prekvapivé, keď si povieme, že táto jar ponesie nádych návratu ku koreňom. Aj keď je jasné, že niektoré tieto korene nie sú naše, ale skôr západné.

Napríklad o bundách typu Harrington naši dedkovia v 50. a 60. rokoch 20. storočia mohli iba snívať. To isté sa týka našich otcov a rifľových búnd z 80. rokov.No my už máme výber oveľa väčší a vďaka tomu sa aj na jar môžeme obliecť, ako len chceme. Ako to ale urobiť, aby nás príliš široká ponuka prechodných búnd naopak neparalyzovala?

Povedzme si niečo k jednotlivým typom búnd. A podľa toho sa rozhodnite.

Jarné prešívané bundy

Mužov v prešívaných bundách stretávame aj na našich uliciach čoraz častejšie. Je to aj tým, že prešívané bundy sa dlhodobo držia v kurze a teda si ich muži nemusia v šatníku každoročne obnovovať.

História prešívaných búnd siaha do Anglicka 60. rokov 20. storočia, kedy vznikol prvý model s diamantovým vzorom, no dnešné vzory sú skôr „rovnobežné“. Aj keď tie diamantové ostali v móde dodnes.

Jarné prešívané bundy sú v porovnaní s tými zimnými opäť oveľa ľahšie a aj tak vyzerajú. Určitú vrstvu izolácie však majú stále, a tak nám v nich na jar nemusí byť zima. V e-shope bestlook.sk si môžete vybrať z ponuky čisto jednofarebných modelov, alebo z vzorovaných kúskov.

Pánske rifľové bundy

Rifľové bundy – alebo v angličtine denim – sú kúsky, ktoré už z diaľky rozoznáme na prvý pohľad. A to vďaka ich typickému materiálu, ktorý je spravidla modrej farby.

Síce úplne nespĺňajú druhú spomínanú podmienku, teda vodeodolnosť, ale aj tak sa nám v šatníku bude jedna z nich určite vynímať. V dňoch, kedy práve v predpovedi počasia nehlásia dažde alebo máme k dispozícii priestor, kam sa prípadne schovať, je rifľová bunda ideálna.

Dostatočne chráni v posledných chladných dňoch, ale pokiaľ nebudete vykonávať náročnejšiu fyzickú aktivitu, určite sa v nej ani nespotíte. A okrem toho je dosť štýlová.

Bombery

História bomberov tiež siaha niekoľko desaťročí do minulosti, aj keď nie toľko ako pri rifľových bundách. Bombera je v podstate pôvodne zimná bunda, akurát zbavená časti izolácie.To znamená, že je oveľa ľahšia, skladnejšia a praktickejšia. Rovnako dnešné bombery už dávno vyzerajú módne a štýlovo.

Pánske kožené bundy

Aj keď sú dnes pánske kožené bundy možno menej spoločensky akceptovateľné než pred rokmi. Pravdou však je, že ak si kúpite kvalitný kúsok, ktorý vám dlho vydrží, rozhodne nemusíte mať výčitky svedomia. Kožené bundy sú symbolom rebelantstva, ale dnes už majú oveľa viac využití.

Ako môžete kúsok nižšie vidieť na príklade inuitskej parky, koža je dostatočne teplá, no v tejto verzii – teda bez vnútornej izolácie – sa hodí viac na jar ako na zimu. V prípade kožených búnd nájdete aj v portfóliu bestlook.sk skôr tradičné farby, teda čiernu a hnedú.

Parky

Odľahčené pánske parky sú alternatívou pre tých, ktorí sa nedokážu rozhodnúť medzi bundou a kabátom. Práve parka totiž kombinuje pozitíva oboch. Pôvodne sa jednalo o zimnú bundu pre tie najextrémnejšie podmienky.

Pochádza totiž z Kanady, konkrétne od Inuitov, ktorí zvykli vyrábať svoje parky z kože soba karibu, prípadne z tuleňa. Také bundy je potom chránili aj pred veľkou zimou pri love alebo jazde na kajaku. Vďaka vrstve rybieho oleja dokázali byť tieto parky aj vodeodolné.

AllinDesign