Dobrá turistická bunda – zásadný prvok zimnej výbavy

Jedna zima skončila, to však znamená celkom dobrú príležitosť pripraviť na tú nasledujúcu. Najmä ak radi chodíte do prírody. Ak vám vo vašej výbave chýba poriadna zimná bunda, čítajte ďalej. Povieme si niečo o bundách Columbia. To je spoločnosť, ktorá má na trhu dlhodobú tradíciu a už veľa rokov patrí k lídrom v inováciách.

Značka Columbia už existuje viac ako 80 rokov. Konkrétne v roku 1938 ju založil Paul Lamfrom, ktorý vtedy spoločne s manželkou utiekol pred nacistami z Nemecka do USA, konkrétne do mesta Portland v štáte Oregon.

Ako možno viete, je Oregon jednou z chladných oblastí Spojených štátov, ktorá je plná lesov a hôr. Napriek tomu, že sa spoločnosť postupom času presťahovala z Portlandu do Washingtonu, ostala v regióne a to sa odráža aj na jej zameraní.

V súčasnosti ide čo do tržieb o najväčšieho výrobcu oblečenia pre lyžiarov v Spojených štátoch. Jej produkty vrátane búnd však využijú aj turisti, a práve o bundách si teraz niečo povieme. Turistické bundy na zimu sú totiž jedným zo zásadných prvkov výbavy každého outdoorového nadšenca.

Portfólio plné patentovaných technológií

Columbia sa vždy snaží napredovať a vďaka vlastným pracovníkom fungujúcim v oddelení vývoja pravidelne prináša na trh nové technológie, ktoré zjednodušujú život všetkým, ktorí to myslia vážne s pobytom v prírode.

K patentovaným technológiám značky patrí aj Omni HEAT™, čo je systém tepelne reflexnej podšívky, ktorá k telu odráža späť veľkú časť tepla, ktoré si samo vytvorí. Technológia Omni HEAT™ Black Dot™ potom dokáže zachytávať teplo zo slnečného žiarenia, podobne ako kolektory, ktoré ohrievajú vodu na strechách budov.

Vodeodolnosť a súčasne priedušnosť vrchnej vrstvy búnd má na starosti membrána Omni TECH™, ktorú je možné kombinovať so syntetickou izoláciou Thermarator™, pričom obe tieto technológie sa navzájom dopĺňajú.

Netreba však zabúdať, že tak, ako dbáte na správny výber vhodnej turistickej bundy, by ste mali tiež dbať aj na výber turistickej obuvi. Pred samotným výberom je dôležité vyhodnotiť náročnosť terénu, do ktorého má byť turistická obuv použitá, dĺžku vášho výletu, hmotnosť záťaže a počasie, ktoré vás môže v tejto obuvi stretnúť.

Zimná bunda na turistiku so syntetickou alebo páperovou izoláciou?

Pri výbere zimných búnd možno budete riešiť dilemu, či si vybrať model so syntetickou alebo páperovou izoláciou. Všetko má svoje pre a proti, takže sa v krátkosti pozrime na to, aké sú výhody a nevýhody porovnávaných riešení.

Ak si kúpite bundu zo syntetických vlákien, bude prirodzene lacnejšia ako tá prírodná. To je spôsobené aj podstatne nižšími nákladmi na jej výrobu. Takže primárne samozrejme záleží na tom, koľko ste do svojej novej zimnej bundy ochotní investovať.

Outdoorové bundy na zimu so syntetickou podšívkou z polyesteru sú v zásade imitáciou kačacieho peria. Hlavne tým, že polyesterové vlákna sú duté a veľmi dobre teda izolujú. A to tak, že neprepúšťajú von teplo produkované vašim telom do okolitého prostredia.

Zásadnou výhodou je aj to, že ak premoknete, bude sa vám syntetická bunda sušiť lepšie než tá páperová. A ak patríte k alergikom, umelý materiál tiež oceníte.

Ak však porovnáme bundy zo syntetických vlákien a z prírodných materiálov v podobnej kvalite, zistíme, že prírodné verzie vydržia oveľa viac, ak sa o ne teda správne staráte. A to napriek tomu, že výrobcovia pri vývoji robia všetko preto, aby trvácnosť syntetického oblečenia zvýšili.

Nevýhodou syntetických búnd je tiež fakt, že sú v porovnaní s tými prírodnými o niečo ťažšie a objemnejšie.

No hovorili sme tu striedavo o perí a páperí – takže aký je medzi tým vlastne rozdiel? Tak po prvé v tom, že páperie neobsahuje ostré časti a po druhé tiež lepšie izoluje. Lenže je pomerne drahšie, a to kvôli tomu, že sa komplikovanejším a pomalším spôsobom získava.

Zásadné pre páperové bundy je, že musia mať dobrú vodeodolnú úpravu vrchnej vrstvy. Páperie sa totiž suší oveľa ťažšie než syntetické vlákna a ak je mokré, stráca svoje izolačné vlastnosti. A veľmi dlho trvá, kým ich opäť získa späť.

V internetovom obchode columbiashop.sk nájdete viac informácii o kvalitnom outdoorovom oblečení a výbave, užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo.

AllinDesign